„Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie.” Arystoteles




Zmiany klimatyczne i dramatyczne skutki, które za sobą pociągają są jednym z największych wyzwań przed jakimi stanęła ludzkość. Niestety poza wszelką wątpliwość działalność człowieka, a w szczególności emisja gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla przyczynia się do potęgowania tych zmian.
Działania podejmowane na rzecz ograniczenia tego zjawiska są w skali globalnej w dalszym ciągu niewystarczające. Wielkie światowe gospodarki m.in. USA, Chiny, Indie w dalszym ciągu nie robią wystarczająco dużo, ażeby zmienić ten niekorzystny trend. Prym w kwestii walki ze zmianami klimatycznymi wiedzie Unia Europejska, która poprzez opracowanie i wdrażanie tzw. Pakietu klimatycznego wymusza konkretne działania na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
Przemysł budowniczy i konsumpcja energetyczna w budownictwie należy do jednych z największych emitentów gazów cieplarnianych. Dlatego to „w jaki sposób” i „z czego” budujemy nasze domy jest tak istotne w walce z globalnym ociepleniem.
Szansą na ograniczenie oddziaływania sektora budowlanego na środowisko naturalne są domy drewniane. Dorastające drzewo usuwa z atmosfery większą ilość dwutlenku węgla niż ta generowana podczas całego procesu jego przetwarzania i dostarczenia na budowę! To lasy produkują tlen i pochłaniają odpowiedzialny za efekt cieplarniany dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla zmagazynowany jest również w różnego rodzaju produktach drewnopochodnych przez cały okres ich istnienia.
Wyprodukowanie tony tarcicy iglastej wymaga czterokrotnie niższego zużycia energii niż wyprodukowanie tony cegieł. Wyprodukowanie takiej ilości betonu pochłania 5 razy więcej, szkła 6 razy, stali 24 razy, aluminium 126 razy więcej energii!
Domy drewniane dzięki zdolności drewna do magazynowania dwutlenku węgla są w stanie w znaczący sposób wpłynąć na kształtowanie klimatu. Kiedy drzewo zostaje ścięte, dwutlenek węgla dalej przez cały czas pozostaje w nim zamknięty. Typowy dom wykonany w technologii drewnianej w USA magazynuje ok. 30 ton CO2, to tyle ile emituje średnio samochód podczas 5 lat jego eksploatacji! Wybierając drewno jako materiał budowlany przyczyniamy się do polepszenia naszego środowiska i wykorzystujemy surowiec całkowicie odnawialny.
Drewno jako materiał budowlany charakteryzuje się dodatkowo najlepszym współczynnikiem izolacyjności cieplnej. Dzięki temu domy drewniane mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne i tym samym są dużo tańsze w eksploatacji od budynków tradycyjnych. Zaoszczędzona w ten sposób energia przekłada się na ograniczoną emisję gazów cieplarnianych i ma pozytywny wpływ na środowisko. Eksperci europejscy oszacowali, że każdy metr sześcienny drewna użyty zamiast innych materiałów zmniejsza średnio o 0,8 t ilość wyemitowanego CO2 do atmosfery.
Produkcja drewna i produktów drewnopochodnych musi się oczywiście odbywać zgodnie z wymogami zrównoważonej i kontrolowanej gospodarki leśnej. Proces wycinania starych drzew i zalesiania nowymi wpływa pozytywnie na zbilansowanie środowiska naturalnego, gdyż młodsze drzewa absorbują większą ilość dwutlenku węgla i produkują więcej tlenu. W Europie wzrost wskaźnika zalesienia jest z roku na rok coraz wyższy i obecnie wynosi 661,000 ha! To tak jakby co godzinę obszar zalesienia zwiększał się o powierzchnię równą 3 boisk do piłki nożnej!
To z jakiego materiału zbudujemy swój dom ma znaczenie nie tylko w kontekście finansowym i funkcjonalnym, ale również globalnym. Poniżej prezentujemy małą analizę porównawczą. Zachęcamy do refleksji!